Idealny kolor ściany

Idealny kolor ściany

Idealny kolor ściany – barwa wnętrza decyduje o tym jak będzie odbierane, jak będziemy się w nim czuć i jaki będzie mieć charakter. Wybór koloru ścian to decyzja kluczowa w aranżacji wnętrza.  

Kolor dopasowujemy  zarówno do funkcji pomieszczenia, jego wymiarów, jak i naszych kolorystycznych preferencji. Jeśli chodzi o uniwersalne kolorystyczne wskazówki, to w kuchni świetnie odnajdzie się stonowana żółć, w sypialni kojące odcienie błękitu, a w salonie beż bądź zieleń. W przedpokoju mogą królować intensywne barwy, jak czerwień w połączeniu z szarością, a w łazience uniwersalną barwą wciąż pozostaje biel.

Idealny kolor ściany
Idealny kolor ściany

Przestronne, jasne pomieszczenie warto pomalować w odcieniach zimnych, które pochłoną nadmiar światła. W niedużych i zaciemnionych pokojach warto z kolei pokusić się o ciepłe, rozświetlające tony.

Gdy na przykład w salonie przewidujemy galerię obrazów, grafik lub kolorowych zdjęć, zdecydujmy się na neutralny odcień beżu, biel lub popiel. Takie kolory będą stanowić dla naszych dzieł idealne tło.

Kolor powinien być także dopasowany do kształtu danego pomieszczenia. Gdy zawiera ono wnęki lub gzymsy, warto je podkreślić nieco jaśniejszym bądź ciemniejszym odcieniem danej barwy. Chcąc natomiast odciągnąć uwagę od niedoskonałości czy krzywizn, musimy zastosować kolory intensywne, jaskrawe.  

W jaki sposób łączyć kilka kolorów we wnętrzu?

Najłatwiej wybrać jako bazę biel i skontrastować ją z bardziej zdecydowanymi kolorami. A w jaki sposób łączyć kilka kolorów we wnętrzu ? Nie muszą one występować jako dodatkowy kolor farby na sąsiedniej ścianie. Możemy równie dobrze postawić na przykład na dekoracyjne ramki lub plakaty w kolorze magenty lub zieleni. Kolejnym bezpiecznym rozwiązaniem jest łączenie różnych odcieni tego samego koloru.

Nie warto w jednym wnętrzu stosować zbyt wielu różnych kolorów. Najkorzystniej jest wybrać do trzech barw, z czego jedna ma być barwą podstawową, dominującą we wnętrzu.

Jakie dodatki do jakiego koloru – listwy przysufitowe?

Zmieniamy kolorem proporcję wnętrza
Zmieniamy kolorem proporcję wnętrza

Wybór koloru to dopiero początek, następnie czeka nas dopasowanie do wnętrza odpowiedniego odcienia oraz dekoracji takich jak listwy przysufitowe. Dobrze, jeśli mamy możliwość wzięcia ze sklepu kilku próbek i wypróbowania ich bezpośrednio na naszej ścianie, na której zazwyczaj wychodzi o pół tonu ciemniejszy. Warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji, jak dany odcień prezentuje się w świetle dziennym, a jak w sztucznym.  

Zmieniamy kolorem proporcję wnętrza

W wąskich pomieszczeniach należy zastosować sprytny trik polegający na tym, że przeciwległe krótkie ściany malujemy na ciemniejszy kolor, a dłuższe na jaśniejszy, tak zmieniamy kolorem proporcję wnętrza. Sufity niskich wnętrz powinniśmy pomalować na jaśniejszy kolor niż ściany, natomiast w wysokich pomieszczeniach postępujemy na odwrót.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *