Kolory elewacji - sztukateria elewacyjna
X

Profile elewacyjne – sposób na ciekawe okna

Profile elewacyjne to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie oryginalne pomysły i eleganckie metody dekoracji. Sztukateria elewacyjna znana jest już od czasów antycznych, gdzie przyozdabiała ściany monumentalnych budynków czy bogatych rezydencji. A elementy takie jak gzymsy czy kolumny na stałe wpisały się do kanonów architektury i są wykorzystywane po dzień dzisiejszy. Obecnie jednak elementy, które były pierwotnie wytwarzane z piaskowca zastępowane są lekkimi formami ze styropianu. Nowoczesna technika produkcyjna pozwoliła tworzyć elementy w przystępnej cenie i odpowiednich właściwościach ochronnych, które pozwalają cieszyć się nową elewacją przez długie lata.

Ilość dostępnych na rynku form i modeli profili elewacyjnych pozwala na ich użycie praktycznie w każdym stylu. Bogato zdobione elementy świetnie sprawdzą się w tradycyjnym budownictwie gdzie będą ciekawym dopełnieniem do charakteru budynku. W przypadku nowoczesnych nieruchomości elementy dekoracyjne można zastosować jako przełamanie prostych ścian o surowym charakterze. Tak dobrane dekoracje sprawią, że budynek nabierze charakteru i zyska na swojej atrakcyjności będąc powodem do dumy dla gospodarzy.

Profile elewacyjne

Profile elewacyjne – jak i gdzie stosować ?

Elementy sztukaterii elewacyjnej używane są najczęściej do przyozdabiania okien i drzwi. Profile okienne łączy się z takimi elementami jak zworniki i gzymsy podparapetowe, tworząc efektowne obramowanie otworów okiennych. Tak wykonana instalacja pozwoli uwydatnić okna z bryły budynku nadając mu atrakcyjności. Profile elewacyjne stosuje się nie tylko jako formę dekoracji. Odpowiednio zamontowany gzyms poprawi odprowadzenie wody co ochroni elewację przed powstawaniem zacieków i wzmocni jej strukturę. Oprócz okien możemy w ten sam sposób wykonać obramowanie drzwi wejściowych. Zastosowanie takiego rozwiązania w tym miejscu podniesie reprezentatywny charakter tak ważnego punktu naszego domu. Jednym z rozwiązań jakie można uzyskać przy zastosowaniu listew to zaznaczenie zarysu budynku. Profile elewacyjne umiejscowione pod podbitką stworzą  efektowne zwieńczenie fasady.

Największą zaletą styropianowych profili elewacyjnych jest łatwość montażu. Do prawidłowego zamontowania elementów potrzebujemy podstawowych narzędzi, które każdy majsterkowicz powinien posiadać w swoje skrzynce z narzędziami. Skrzynka uciosowa, piła, szpachelka, miara i klej montażowy ten zestaw powinien wystarczyć do samodzielnego montażu. Profile elewacyjne wymagają jedynie suchego, stabilnego podłoża i dobrej pogody.

Kategorie: Sztukateria elewacyjna
Tagi: gzymsylistwy styropianowelistwy wokółokienneprofile elewacyjnezworniki
DeathClaw :